Regeneracja starego trawnika [Porada eksperta]
Witam, mam stary trawnik 7-8-letni. Mam na nim dużo mleczy i stokrotek, ale nie w tym problem. Trawa miejscami nie jest zbyt ładna, są puste place, nieładny kolor itp. Czy jak kupię nasiona trawy i po prostu je rozsypię na stary trawnik, to coś da? Czy te nasiona wykiełkują, czy może jakieś zwierzęta lub wiatr je wywieje, lub zje?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Regeneracja starego trawnika wymaga trochę pracy. Najlepiej teraz całą powierzchnię zwertykulować, czyli specjalnym urządzeniem (wertykulatorem, który ma rodzaj ostrych noży) naciąć raz wzdłuż, a raz w poprzek, tak by ułatwić dostęp wody i powietrza do korzeni traw. Miejsca "wyłysiałe" trzeba skopać nie przewracając ziemi, dodać ziemi urodzajnej lub kompostu (a ponieważ podłoże pod trawnik powinno być przepuszczalne - jeśli jest zbite, na przykład gliniaste - także piasku, dla poprawy struktury). Całość wyrównać, podlać by osiadło, ewentualnie jeszcze dosypać podłoża, tak by powierzchnia przekopanych fragmentów znalazła się równo z resztą trawnika, nieco uklepać na przykład deską (na dużych powierzchniach robi się to wałem). Teraz można obsiać mieszanką trawnikową przygotowane fragmenty podłoża (zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniach), znowu uklepać po rozsypaniu nasion i podlać rozproszonym strumieniem wody. Gdy młoda trawa osiągnie 8-10 cm wysokości, należy ją przyciąć o około 3 cm, a po kolejnym tygodniu cały trawnik skosić na wysokość 5-6 cm. I kosić systematycznie co 7-10 dni, a w upały rzadziej.
Inne porady tego eksperta