Przesadzanie wrzosów doniczkowych [Porada eksperta]

2019-10-09 8:26
Wrzos w doniczce
Autor: GettyImages

Kupiłam wrzosy w doniczkach. Chciałabym przesadzić je do większej misy i w związku z tym mam pytanie. Czy powinno się "rozerwać" im korzenie, czy tylko wyjąć z małej doniczki i posadzić do większej misy? Jaka ziemia jest wskazana do wypełnienia pustych miejsc w donicy - o odczynie kwaśnym, czy wystarczy uzupełnić zwykłą ogrodową?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przy przesadzaniu wrzosów proszę nie rozrywać bryły korzeniowej, ale raczej starać się przenieść ja w całości. Ewentualnie, jeśli okaże się, że korzenie przerosły podłoże i są skłębione - lekko ugniatając nieco je rozluźnić. Najlepsze dla wrzosów jest specjalne podłoże do roślin wymagających pH 4,5-5,5 (może być takie przeznaczone dla różaneczników). Wrzosy w misie prawdopodobnie nie przezimują. Może pomóc im owinięcie misy włókniną lub jutą i podlewanie wczesna wiosną gdy słońce mocno grzeje.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE