Problem z liśćmi storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:53

4 dni temu kupiłam storczyka. Wydawał się zdrowym okazem. Po 2 dniach dostał przebarwienia na jednym z liści. Dziś przebarwienia żółto-brązowe są już na 3 dolnych liściach (zdrowe są jedynie 3 pozostałe znajdujące się na górze). Korzenie i kwiaty wydają się również zdrowe. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale dzień po zakupie podlałam go nawozem (roztwór był słabszy niż podany na etykiecie). Poniżej załączam zdjęcia. Bardzo proszę o pomoc.

Problem z liśćmi storczyka
Autor: Archiwum serwisu
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Te liście wyglądają jakby zagniwały z powodu zalania. Storczyki reagują z opóźnieniem na niewłaściwe zabiegi i sporo czasu wcześniej mógł być zalany. Transport do domu, być może w niskiej temperaturze i w foliowym opakowaniu, dopełnił reszty. Niepotrzebnie go też Pani nawoziła. Storczyki wychodzące z produkcji masowej, gdzie są obficie nawożone i traktowane hormonami wzrostu, naprawdę nie potrzebują nawozów nawet przez kilkanaście tygodni. Proszę obciąć te chorobowo zmienione liście, cięcia posypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem, aby zapobiec dalszemu szerzeniu się infekcji. Proszę też storczyka dobrze przesuszyć i podlać dopiero wtedy, gdy korzenie widoczne przez doniczkę zrobią się srebrzysto-szare. Proszę także poczytać o uprawie Phalaenopsis w Przewodniku dla Początkujących: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.