Problem z kliwią [Porada eksperta]

2013-01-10 12:56

Moja Clivia zrzuciła już kwiatki i nie wiem, co mam zrobić z pędem: czy go zostawić, czy obciąć? Jeśli powinnam obciąć, to proszę napisać dokładnie, w którym miejscu. Dostałam tę kliwię i nie mam pojęcia, co z nią zrobić, a szkoda żeby się zmarnowała, bo naprawdę ładna roślina. Z góry dziękuję za informację.

Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Jeśli Clivia zrzuciła kwiaty i jest pewność, że nie będzie zawiązywać nasion (opadną całe kwiaty, wraz z krótkimi szypułkami), należy obciąć pęd kwiatostanowy u nasady. Można pozostawić króciutki fragment (jak na zdjęciu), który po jakimś czasie zaschnie i należy go wtedy delikatnie "wyłamać". Po przekwitnięciu ograniczamy nieco podlewanie i nawożenie (na około miesiąc). W okresie, gdy roślina nie ma kwiatów pozostaje ozdobna z liści, z którymi nie powinno się dziać nic złego, wręcz przeciwnie - powinny zacząć intensywny wzrost. Nieraz zdarzy się, że po przekwitnięciu opadną tylko płatki, pozostawiając zapylone dno kwiatowe wraz z szypułką. Można wtedy zostawić cały pęd kwiatostanowy, do czasu zawiązania nasion. Będzie on stopniowo zasychał, co nie będzie zbyt efektowne, ale być może uzyskamy dzięki temu nasiona tej pięknej rośliny.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE