Podłoże po uprawie pieczarek [Porada eksperta]

2013-01-10 12:58

Witam! Proszę o poradę, czy można zastosować podłoże po uprawie pieczarek jako podłoże (zmieszane jeszcze z inną ziemią), na którym będzie zasiana trawa.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Podłoże po zakończonej uprawie pieczarek może być używane jako kompost. Jest bogate w składniki organiczne i mineralne, zawiera makro- i mikroelementy niezbędne roślinom do rozwoju. Przy tym jest wolne od szkodników, zarodników grzybów i nasion chwastów. Jest sypkie, więc może być wykorzystywane nie tylko na rabaty i grządki, ale także na trawnikach. Trzeba jednak pamiętać, że wierzchnia warstwa podłoża powinna być przepuszczalna, powinna więc zawierać znaczne ilości piasku. Do podłoża popieczarkowego oprócz ziemi urodzajnej należy więc domieszać piasku (w proporcjach 1:1:1).

Inne porady tego eksperta