Jak podlewać kwitnący amarylis? [Porada eksperta]

2021-02-10 9:10
Hippeastrum
Autor: thinkstockphotos.com Kwiaty to największa ozdoba hipeastrum

Co to znaczy obficie podlewać amarylisa w okresie kwitnienia? W doniczce jest jedna cebula, doniczka odpowiedniego rozmiaru do wielkości cebuli. Jak często podlewać? Jaką ilością wody? Jak często nawozić?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Obficie podlewać, czyli tak by woda wypłynęła na podstawkę, pozostawić na 30 minut i pozostałą wodę wylać. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne (najlepiej sprawdzić to palcem - nie może być suche, ale nie może być też stale mokre), ale woda nie może stać w doniczce. Nie da się podać konkretnej ilości wody, ani jak często podlewać, bo to zależy od temperatury i wilgotności powietrza, od tego czy doniczka jest ceramiczna (szkliwiona czy nie), czy plastikowa (woda trudniej paruje). Poza tym im rośliny są większe, im mają więcej liści, im obficiej kwitną - tym więcej potrzebują wody. Warto sprawdzać codziennie. Najlepiej nawozić amarylis płynnymi nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących - sposób użycia musi być podany na opakowaniu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.