Plamy na liściach storczyka, zaparowana doniczka [Porada eksperta]

2018-11-30 15:07

Na liściach storczyka pojawiły się dziwne białe plamy. Od kiedy go podlałam, doniczka jest cały czas zaparowana. Co dolega storczykowi, jak mogę mu pomóc ? Proszę o pomoc.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Te białe plamy na liściach storczyka to prawdopodobnie poparzenie słoneczne. Proszę cieniować roślinę w czasie silnej ekspozycji słonecznej. Z plamami już nic się nie da zrobić. Zaparowana doniczka świadczy o tym, że podłoże nie przesycha i korzenie mają za mokro. Widać wyraźnie, że są zielone, czyli nawodnione. Podlewa się dopiero wtedy, gdy korzenie zrobią się szarawe. Może podłoże jest już zbyt rozłożone i trzeba je wymienić. Dobrze jest też zrobić w bokach doniczki dodatkowe otwory, aby podłoże szybciej przesychało.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.