Phalaenopsis equestris [Porada eksperta]

2013-01-10 12:47

Całą zimę zachwycałam się kwitnieniem tego maleństwa. Ciągle są nowe pąki, lecz listki są nieciekawe, jakby z nich wyssano sok. Podlewam co tydzień zanurzając całą doniczkę przez 1/2 godziny do godziny. Nie widać nowych korzonków ani listka. Roślinka wygląda jak pomarszczona staruszka.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Skoro liście straciły turgor to znaczy, że roślina nie pobiera wody. Albo jest zasuszona, albo zalana i pewnie wilgotność otoczenia jest za niska. Przede wszystkim proszę roślinkę wyjąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni, usunąć wszystkie martwe, czyli zasuszone lub zgniłe. Może zanurzanie co tydzień było zbyt rzadkie przy słonecznej obecnie pogodzie. Na Pani miejscu usunęłabym pąki, bo to dodatkowo obciąża roślinę. Jeśli przeżyje, to pojawią się nowe. Po ponownym posadzeniu proszę 2-3 dni nie podlewać (aby zasklepiły się rany po ew. cięciach), ale zapewnić wysoką wilgotność otoczenia może przykryć roślinkę jakimś kloszem lub prawie przezroczystym woreczkiem foliowym, ale codziennie ją wietrzyć. Jeśli są jakieś żywe korzenie, to proszę podlewać ją regularnie, wtedy gdy podłoże jest suche. Czy jest to tydzień czy 3 dni zależy od wilgotności otoczenia i nie można zakładać że jest to tydzień.

Inne porady tego eksperta