Orchidea Vanda [Porada eksperta]

2013-01-10 12:55

Dostałem piękny kwiat - orchideę Vanda i okazało się ze ma mszyce na liściach. Chciałem się dowiedzieć w jaki sposób mogę się ich pozbyć. Proszę też o wskazówki na temat pielęgnacji tej rośliny, bo mam tylko pobieżną wiedzę.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Na temat pielęgnacji storczyków z rodzaju Vanda najlepiej poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html. Ogólnie rzecz biorąc większość hybryd wymaga bardzo jasnego stanowiska, ciepła, wysokiej wilgotności i ruchu powietrza, aby korzenie szybko przesychały po podlaniu. Jeżeli jest umieszczona w wazonie, to ważne aby w wazonie były tylko korzenie, a koszyk do którego jest przymocowana należy umieścić na brzegach wazonu. O zwalczaniu mszyc można przeczytać w artykule Ekologiczny sposób na mszyce, a w ostateczności można stosować preparaty chemiczne, np. Pirimor lub inne dostępne w każdym sklepie ogrodniczym.

Inne porady tego eksperta