Opadły pąki storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:55

3 tygodnie temu dostałam w prezencie storczyka. Ma ok 10 kwiatków i 3 pąki. Zauważyłam, że od kilku dni coś się z nim dzieje: pąki opadły, a kwiatki wyglądają jakby zwiędły. Dbam o niego zgodnie z instrukcjami ze stron internetowych, więc nie rozumiem co się z nim stało. Proszę o pomoc.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

To najprawdopodobniej zmiana warunków po przeniesieniu do suchego mieszkania, możliwe też owianie zimnym powietrzem w czasie transportu. Powodów opadania pąków i szybkiego więdnięcia kwiatów jest wiele (proszę poczytać tutaj: http://www.storczyki.org.pl/uprawa/FAQ/article_2.php). Proszę go trzymać na jasnym stanowisku, ciepło, podlewać po całkowitym przeschnięciu podłoża. Tych zwiędniętych kwiatów uratować się już nie da, ale kiedyś wyrośnie kolejny pęd kwiatowy i będą nowe kwiaty.

Inne porady tego eksperta