Dlaczego ogórki nie wschodzą? [Porada eksperta]

2020-05-11 13:40
nasiona ogórków
Autor: www.thinkstockphotos.com Nasiona ogórków wysiewa się do gruntu dopiero wtedy, gdy średnia dobowa temperatura równa będzie 10–12 st.C

Posiałem dwa tygodnie temu ogórki i do tej pory nie zaobserwowałem żadnego wzrostu. Nasiona przed siewem namoczyłem. Razem wysiałem 5 paczek nasion dwóch odmian ogórków. Co mam robić? Czy mogę w to miejsce wysiać jeszcze raz ogórki, czy zmienić miejsce.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Termin wysiewu ogórków zależy od temperatury gleby, bo nasiona kiełkują dopiero wtedy, gdy wynosi ona 15-18°C. Zazwyczaj sieje się ogórki do gruntu 10-15 maja. Tradycyjnie siało się je po "świętym Stanisławie" (po 8 maja). Wtedy kiełki na powierzchnię ziemi wychodzą po "zimnej Zośce" (po 15 maja). Ale nie można trzymać się tego sztywno, bo bywają lata zimne, gdy pogoda nie sprzyja sianiu ogórków w tym terminie. Proszę obserwować grządkę (można delikatnie w jednym miejscu odgarnąć nieco ziemię i zobaczyć, czy już kiełkują). Można też wysiać kolejną partię nasion w innym miejscu - warto tak robić zawsze, bo wtedy plonują nie wszystkie równocześnie, ale z przesunięciem kilku-kilkunastu dni.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE