Odszczepka fikusa [Porada eksperta]

2013-01-10 12:50

Dostałem piękną, młodziutką odszczepkę fikusa (z jednym oczkiem). Nigdy fikusa nie miałem i teraz nie wiem, co dalej robić: czy trzymać ją w wodzie aż puści korzonki, czy wsadzić do ziemi?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sadzonkę należy umieścić w wilgotnym podłożu (mieszanina torfu i piasku w proporcji 1:1). Najlepiej w mnożarce z termostatem (nie wiem, czy są dostępne na rynku), bo potrzebują ciepłego podłoża - około 30°C). Można spróbować pojemnik z sadzonką nakryć namiotem z cienkiej folii spożywczej i ustawić w dobrze oświetlonym, ale nie nazbyt słonecznym miejscu. Jeżeli odszczepka ma duży liść, warto go zwinąć i związać, bo to ograniczy transpirację. Gdy roślina się ukorzeni i wytworzy nowy liść - stary można usunąć. Młodą roślinę należy przesadzić do żyznego podłoża i regularnie podlewać (umiarkowanie).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE