Odnóżki u storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:54

Mój storczyk wypuścił dwie odnóżki, ale zdecydowanie nie są to keiki. Małe roślinki wyrosły niedaleko osobnika macierzystego. Czy mam je przesadzić do osobnych doniczek, czy zostawić je w spokoju? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Storczyk Zygopetalum
Autor: GettyImages Storczyk Zygopetalum
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Jeżeli to Phalaenopsis to prawdopodobnie są to "basal keiki", czyli keiki wyrastające przy podstawie głównego pędu. Dopóki nie będą mieć własnego systemu korzeniowego (3-4 korzonki o długości około 5 cm każdy) nie można ich oddzielać, bo nie przeżyją. Basal keiki na ogół trudno oddzielić, nawet gdy mają już własny system korzeniowy, bo łatwo przy oddzielaniu uszkodzić główny pęd. Jeżeli to inny rodzaj storczyka, to sprawa jest podobna. Każde keiki musi mieć dość dobrze rozwinięty system korzeniowy, aby samodzielnie mogło pobierać wodę i składniki korzeniowe. Bez korzeni nie przeżyje.

Inne porady tego eksperta