Jak wypłoszyć nornice z ogrodu? [Porada eksperta]

2021-03-08 11:14
Nornica ruda
Autor: GettyImages Nornica ruda to jeden z drobniejszych gryzoni nornikowatych występujących w Polsce

Dużym problemem w moim ogrodzie działkowym stały się nornice i krety. Z tym problemem zmagają się również sąsiedzi. Stosowałam różne metody: 1) pułapka na kreta nie dała efektu, być może robię to źle? 2) zakopuję kawałki śledzi w kopce i wloty do tunelów nornic, 3)stosowałam środek polecany przez sklepy ogrodnicze do odstraszania kretów. Proszę o pomoc.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Do odstraszania nornic często stosuje się zapachy, wydzielane przez rośliny, których nie lubią. Są to między innymi czosnek i bez czarny. Dlatego do tunelu nornic można włożyć kilka rozgniecionych ząbków czosnku lub roztartych liści czarnego bzu. Mamy też inne wyjście - środki chemiczne. Do tuneli można wprowadzić odpowiednią ilość płynu odstraszającego lub trutki. Świetnym sposobem jest też zaprawienie cebul kwiatowych odpowiednim preparatem jeszcze przed posadzeniem.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.