Jak wypłoszyć nornice z ogrodu? [Porada eksperta]

2021-03-08 11:14

Dużym problemem w moim ogrodzie działkowym stały się nornice i krety. Z tym problemem zmagają się również sąsiedzi. Stosowałam różne metody: 1) pułapka na kreta nie dała efektu, być może robię to źle? 2) zakopuję kawałki śledzi w kopce i wloty do tunelów nornic, 3)stosowałam środek polecany przez sklepy ogrodnicze do odstraszania kretów. Proszę o pomoc.

Nornica ruda
Autor: GettyImages Nornica ruda to jeden z drobniejszych gryzoni nornikowatych występujących w Polsce
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Do odstraszania nornic często stosuje się zapachy, wydzielane przez rośliny, których nie lubią. Są to między innymi czosnek i bez czarny. Dlatego do tunelu nornic można włożyć kilka rozgniecionych ząbków czosnku lub roztartych liści czarnego bzu. Mamy też inne wyjście - środki chemiczne. Do tuneli można wprowadzić odpowiednią ilość płynu odstraszającego lub trutki. Świetnym sposobem jest też zaprawienie cebul kwiatowych odpowiednim preparatem jeszcze przed posadzeniem.

Inne porady tego eksperta