Nasturcja pnąca [Porada eksperta]

2013-01-10 13:06

Dzień dobry! Mam pytanie odnośnie nasturcji pnącej: na opakowaniu jest napisane, że nasiona tej jednorocznej rośliny należy wysiewać wprost do gruntu w maju. Czy jednak roślina zdąży urosnąć i zakwitnąć na czerwiec? A może lepiej wysiać nasiona do doniczki i już "podrośniętą" przesadzić na miejsce stałe? Tylko czytałam, że nasturcja nie lubi gdy się ją przesadza, czy to jest prawda? Zależy mi aby roślina urosła i jak najwcześniej zakwitła. Bardzo proszę o informację w tej sprawie.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Nasturcja wysiana wprost do gruntu w maju, zakwitnie dopiero w okolicach lipca. Możemy jednak wysiać ją już teraz, w pomieszczeniu, do małych doniczek (mogą być plastikowe, tzw. doniczki produkcyjne, o średnicy 8-9 cm) lub kubeczków po jogurtach (należy pamiętać o dziurkach w dnie!). Nasiona możemy wysiać po jednym lub po kilka do pojemnika, ale potem należy pozostawić tylko jedną, najsilniejszą siewkę, a resztę usunąć. Do połowy maja, kiedy roślinom nie będą zagrażać już przymrozki i będzie można wysadzić je na miejsce stałe) ich system korzeniowy rozrośnie się w doniczkach na tyle, że ostrożne przesadzenie do gruntu (z całą zawartością podłoża z doniczki) nie powinno im zaszkodzić. Pamiętać należy o tym żeby sadząc rośliny na miejsce docelowe wykopać większy dołek, do którego należy wsypać takie samo, żyzne podłoże, w jakim rosły w doniczkach. nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu przez kilka pierwszych tygodni, aby rośliny minimalnie odczuły zmianę środowiska. Jest wówczas spora szansa, że już w czerwcu będzie można cieszyć się ich kwiatami. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.