Mrówki w ogrodzie - jak się ich pozbyć? [Porada eksperta]

2019-06-11 12:53
Mrówki w ogrodzie
Autor: Getty Images

Mam bardzo dużo mrówek w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Pamiętajmy o tym, że mrówki są dla nas pożyteczne, gdyż jako owady drapieżne zabijają i zjadają liczne szkodniki. Jeśli jednak występują licznie w ogrodzie należy zastosować zabieg środkiem chemicznym. Do wyboru mamy np. Proszek przeciw Mrówkom BROS, który można zastosować na dwa sposoby:

- jako proszek do posypania, wówczas mrówki zanoszą go do mrowiska, gdzie giną kolejne sztuki; zużyć należy około 10 g/1 m2 na ścieżki i inne miejsca występowania mrówek;
- jako roztwór (po rozpuszczeniu proszku w 100 g proszku rozpuścić w 5 litrach wody), który działa kontaktowo i błyskawicznie w miejscu zastosowania preparatu.

Inne produkty biobójcze: EXPEL Proszek na mrówki, Formicid - granulat zwalczający mrówki ziemne i ogrodowe, który rozsypuje się cienką warstwą na powierzchni gniazda i na ścieżkach, a wewnątrz pomieszczeń wykłada się w małych naczyńkach. Preparat te jest wnoszony przez mrówki do gniazda, gdzie niszczy królową i larwy, gdy są karmione przez robotnice.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE