Miniszklarenka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:47

Proszę o pomoc w sprawie miniszklarenki. Nie wiem, na jaką głębokość wysiewać nasiona, czy ziemia pod nimi powinna być lekko ugnieciona, czy w czasie dużego nasłonecznienia przezroczysta osłonka powinna być odsłonięta czy nie, czy pokrywa powinna być cały czas nakryta bez wylotu powietrza, czy musi być szczelna, czy do miniszklarenki można wysiewać wszystkie nasiona? Pozdrawiam. Liczę na odpowiedź.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Do miniszklarenki można wysiewać wszystkie nasiona (oprócz takich, które nie znoszą przesadzania i sieje się je od razu do gruntu), ale postępuje się z nimi zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami. Wysiewa się je na wyrównane podłoże (ale nie uklepane na sztywno) i przykrywa warstwą podłoża (w sprzedaży są specjalne ziemie do siewu i sadzonek) lub drobnego piasku. Grubość warstwy okrywającej powinna wynosić około 3 razy tyle, ile wynosi grubość nasion danego gatunku. Najdrobniejszych, np. begonii stale kwitnącej, nie okrywa się wcale. Podczas godzin południowych słońce grzeje tak silnie, że uszkadza delikatne młode roślinki, zatem należy je cieniować, czyli osłaniać przed promieniami słońca tkaniną, kalką techniczną, cienką matą słomianą. Zanim rośliny wykiełkują pokrywa powinna być zamknięta, ale gdy pojawią się listki, warto wnętrze szklarenki przewietrzać gdy jest ciepło, aby rośliny się nie zaparzyły.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.