Miękki pień jukki doniczkowej [Porada eksperta]

2020-02-03 14:28
Jukka - pień
Autor: GettyImages

Kupioną jukę doniczkową postawiłam w rogu przedpokoju (nie jest tam zbyt dużo światła). Zauważyłam, że na liściach juki pojawiły się czarne plamki, a pień stał się miękki. Jaka może być tego przyczyna?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Juka lubi stanowiska z dużą ilością światła rozproszonego (czyli słoneczny pokój, ale nie na parapecie okna). U mnie jednak okaz przez długi czas rósł w cieniu - i radził sobie dobrze. Na teraz należy ją spryskać preparatem dla roślin doniczkowych przeciw chorobom grzybowym (warto zapytać w sklepie ogrodniczym). Ewentualnie można domowym sposobem przyrządzić gnojówkę z czosnku lub cebuli.
Przypuszczam, że problemem w tym wypadku jest nie tyle brak światła, co zbyt częste i obfite podlewanie. W miejscach mniej słonecznych rośliny podlewa się rzadziej (a zimą wystarczy raz na 1-2 tygodnie). Jeśli pień jest już miękki (a podłoże jest wilgotne i brzydko pachnie), należy przesadzić jukkę.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE