Juka doniczkowa - czy przezimuje na balkonie?

2024-07-15 16:19

Witam serdecznie. Mam trzy bardzo piękne, ale duże juki. W okresie od wczesnej wiosny do jesieni stoją sobie na dużej, osłoniętej murem loggii. Czy można je jakoś zabezpieczyć i pozostawić tam na zimę? Rośliny tak bardzo urosły, że nie mam możliwości trzymać ich w mieszkaniu. Z góry dziękuję za pomoc i radę.

Spis treści

  1. Gatunki juki do uprawy w domu
  2. Jak pielęgnować jukę w domu?
  3. Gdzie powinna stać juka w domu?
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Zależy czy chodzi o juki pokojowe (np. jukę gwatemalską) czy juki ogrodowe? W przypadku tych pierwszych nie ma żadnych szans na przezimowanie roślin na zewnątrz. Natomiast jukki ogrodowe są mrozoodporne, o ile zapewnimy im dobrą ochronę. Przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie korzeni, bowiem one są najbardziej narażone na mróz. Donice można owinąć folią bąbelkową, agrowłókniną (dokładnie) lub zabezpieczyć płytami ze styropianu. Nie zaszkodzi również ściółkować roślin (o ile pozostawiły jakikolwiek wolny obszar w donicy). Jeśli natomiast loggia daje słabą ochronę przed wiatrem - można roślinom stworzyć ściankę ochronną, np. z agrowłókniny. Zalecam również podlewanie roślin co pewien czas zimą - w ciepłe dni. Roślina bowiem traci wodę (wyparowuje) i korzenie muszą pobierać ubytki.

Inne porady tego eksperta

Gatunki juki do uprawy w domu

Rodzaj, do którego należy juka domowa, liczy ponad 50 gatunków, jednak w mieszkaniach uprawiane są głównie:

  • juka gwatemalska, syn. juka słoniostopa (łac. Yucca guatemalensis, syn. Yucca elephantipes),
  • juka aloesowa (Yucca aloifolia),
  • juka wyniosła (Yucca elata).

Wszystkie trzy gatunki juki są do siebie podobne, różnią się jedynie detalami - juka gwatemalska ma szerokie, gładkie liście, u juki aloesowej stare liście same nie odpadają od pnia, a u juki wyniosłej liście są dość długie - dlatego nie zawsze łatwo je odróżnić.

Jak pielęgnować jukę w domu?

Juki pochodzą z ciepłego klimatu, dlatego przez cały sezon potrzebują pokojowej temperatury (22-24 st. C) i tylko zimą mogą mieć nieco chłodniej (15-18 st. C).  Juki pochodzą z ciepłego klimatu, dlatego przez cały sezon potrzebują pokojowej temperatury (22-24 st. C) i tylko zimą mogą mieć nieco chłodniej (15-18 st. C). Juka nie lubi nadmiaru wilgoci, gdyż z natury przyzwyczajona jest do skąpych opadów i suchej gleby. Jej gruby pień i skórzaste liście dobrze magazynują wodę i utrudniają jej szybkie parowanie. Dlatego roślina dużo lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie, na które jest bardzo wrażliwa. Z tego względu musi mieć też zapewnione odpowiednio lekkie i przepuszczalne podłoże (najlepiej rośnie w specjalnej ziemi do palm, dracen lub sukulentów) oraz doniczkę z drenażem i odpływem wody. Latem jukę podlewa się umiarkowanie i niezbyt często, zimą natomiast tylko wtedy, gdy górna warstwa podłoża wyraźnie przeschnie.

To jest ciekawe: Jak rozmnażać domowe rośliny doniczkowe? Poznaj sposoby rozmnażania roślin doniczkowych

Gdzie powinna stać juka w domu?

Z racji swojego pochodzenia juka potrzebuje przede wszystkim dużo światła. Wprawdzie nie powinna stać tuż za szybą południowego okna (jej liście mogą wtedy zostać poparzone), ale nie może być też uprawiana w cieniu, a nawet w półcieniu, gdyż wtedy jej liście bardzo szybko zaczną blednąć, wyciągać się i karleć.

Nasi Partnerzy polecają