Małe białe robaczki w doniczce [Porada eksperta]

2013-01-10 12:55

W ziemi kwiatów doniczkowych są białe robaczki, a roślinom opadają liście. Wymieniłam ziemię, wymyłam korzenie, ale robaczki nadal są - przeniosły się też na nową dracenę. Pomocy! Co robić?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Mogą to być skoczogonki bądź larwy ziemiórek (dorosłe ziemiórki latają wokół roślin, a czasami w całym pomieszczeniu). Jedne i drugie zwykle żywią się obumarłymi częściami roślin. Jeśli jednak ich populacja w doniczce nadmiernie wzrośnie, zaczynają zjadać korzenie. To powoduje więdnięcie rośliny i może prowadzić do rozwoju choroby grzybowej. Aby pozbyć się skoczogonków (choć nie warto tego robić, gdy jest ich niewiele, bo rozkładając materię organiczną, dostarczają roślinie substancji odżywczych) można zastosować preparat Tarcznik (pałeczki doglebowe) lub wstawić donicę z rośliną do pojemnika z wodą tak, by zakryła podłoże. Po kilku minutach skoczogonki wypłyną – wtedy należy je wylać z wodą. Dorosłe ziemiórki wyłapuje się na tzw. żółte tabliczki, larwy można zwalczać preparatami chemicznymi, takimi jak Trigard 15 WP 0,1; Nomolt 150 SC 0,05; Cascade 050 EC 0,1 (ale należy starannie przestrzegać zaleceń producenta podanych na opakowaniu, bo to preparaty szkodliwe). Zanim się ich użyje warto spróbować metod tradycyjnych, np. podlać naparem z czosnku (duży ząbek na litr gorącej wody pozostawiony na ok. 2 godziny) lub wrotycza (garść posiekanych liści zalać ciepłą wodą na około 2 godziny). Po 3 dniach zabieg powtórzyć.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.