Dlaczego lipa traci liście w lipcu [Porada eksperta]

2021-07-01 11:55

Mam w ogrodzie bardzo dużą starą lipę drobnolistną. W ciągu ostatnich 2 dni większość liści kompletnie zżółkła i zaczynają opadać. Lipa jest w pełni kwitnienia, nie obserwuję żadnych innych zmian na liściach. Obszar pod lipą jest regularnie podlewany bo mam tam zasianą trawę. Co może być przyczyną takiego jesiennego zachowania w lipcu?

Lipa drobnolistna
Autor: GettyImages Lipa drobnolistna
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Opadanie liści lipy świadczy o reakcji drzewa na suszę. Potężne drzewo sięga korzeniami poza obręb korony i tam jest strefa najaktywniejszego pobierania wody. Jeżeli korzenie są przykryte nawierzchnią, zostały w części zniszczone podczas jakichś prac, w obrębie korony stosowane były środki chwastobójcze, podłoże jest zakwaszone (lipa potrzebuje obojętnego do lekko zasadowego), albo lipę zaatakowały mszyce (a może inne szkodniki) - wszystko to wpływa na kondycję drzewa, a osłabione trudniej znosi niekorzystne warunki atmosferyczne.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.