Lilia w doniczce przekwitła, co dalej robić? [Porada eksperta]

2017-06-12 12:14
Lilie w doniczkach
Autor: GettyImages

Jakiś czas temu kupiłam lilie azjatyckie w doniczkach. Lilie były w trakcie rozkwitania, obecnie niektóre kwiaty już przekwitły. Nie bardzo wiem co dalej robić. Kwiaty stoją na parapecie okna od strony północnej - nie wiem, czy to dobre miejsce dla lilii? Rosną w ziemi mieszanej (torfowa z uniwersalną). Nigdy nie miałam tych kwiatów...

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Lilie powinny rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym (zatem północne okno nie jet dobrym wyborem), a podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Lilie azjatyckie są dość mało wymagające, ale uprawa lilii w doniczce jest kłopotliwa, bo trudno jest stworzyć warunki takie, jak w ogrodzie (a nie jest to roślina pokojowa). Po przekwitnięciu należy usunąć kwiaty lilii (obciąć tak, by pozostawić pęd z liśćmi, bo dzięki temu liście będą odżywiać cebulę). Podlewać trzeba obficie, ale nadmiar wody nie może pozostawać w doniczce (ze spodka czy osłony należy wylać wodę po godzinie). We wrześniu należy cebulę ostrożnie wyjąć z doniczki (tak by nie uszkodzić korzeni) i posadzić do nieco większej (o 4 cm większa średnica, nie więcej) i spróbować stworzyć warunki podobne do panujących na zewnątrz, czyli postawić w chłodnym miejscu, utrzymywać podłoże w stanie lekkiej wilgotności, a w marcu przenieść w miejsce ciepłe, zasilić nawozem płynnym do roślin kwitnących i podlewać. Można też pozostawić cebulę w ziemi, a przesadzić wiosną.Można też po wyjęciu cebuli z doniczki umieścić ją w pudełku lub niedużej skrzynce na warstwie trocin lub piasku i obsypać nimi tak, by zakryć cebulę. Utrzymywać lekko wilgotne. Posadzić do ziemi wiosną.Inny sposób: pozostawić na zewnątrz np. na balkonie ale bardzo starannie opakować doniczkę przed zima i dbać, by podłoże nie przesychało.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.