Lawenda zimą na balkonie [Porada eksperta]

2020-10-30 7:58
Lawenda zimą
Autor: GettyImages

Uprawiam dwie odmiany lawendy na balkonie w doniczkach. Obie pięknie kwitną. Chciałbym, aby przetrwały cały rok, więc zastanawiam się nad zabraniem ich w okresie zimowym do mieszkania. Czy to dobry pomysł ? Czy może lepiej jest je jakoś zabezpieczyć na balkonie (jeśli tak, to jak?). Mam lawendę wąskolistną i drugą, która jest podobnej budowy, lecz nie rośnie tak wysoka jej liście są szarawego koloru.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Lawendę uprawianą w gruncie łatwiej jest ochronić przed mrozem. Przy uprawie doniczkowej lawendy jest dużo więcej pracy - donice z boku i od spodu trzeba obłożyć materiałem izolacyjnym (styropian, juta, słoma, agrowłóknina). Od góry natomiast trzeba ułożyć warstwę grubej ściółki (np. igliwia). Taki zabieg nie daje pełnej gwarancji, że lawenda przetrwa zimę. Roślinę można również zadołować w gruncie. Lawenda wąskolistna jest dość odporna, o tej drugiej ciężko coś powiedzieć.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE