Korzenie tui [Porada eksperta]

2013-01-10 12:56

Witam. Proszę o poradę w jakiej odległości od granicy z sąsiadem mogę posadzić Thuja occidentalis 'Smaragd' (wys. 2,20 m), aby ich korzenie nie przechodziły na działkę sąsiada. Jaką rozpiętość osiągają korzenie tego gatunku?

Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Witam. Nie da się jednoznacznie określić, jak rozrosną się korzenie wspomnianych tui, ponieważ zależy to od właściwości gleby, w miejscu gdzie roślina rośnie. Korzenie rozrastają się w poszukiwaniu wody, czyli tam gdzie jest jej więcej. Można założyć, że w zwięzłej glebie o dobrych właściwościach system korzeniowy może sięgnąć na głębokość równą około połowy wysokości rośliny. Oczywiście przyjmuje się pewne tendencje dla kształtu systemu korzeniowego poszczególnych gatunków, przede wszystkim drzew - system korzeniowy drzewa jest zbliżony do zasięgu jego korony. Myślę, że nie ma problemu aby posadzić szpaler Thuja occidentalis blisko ogrodzenia w odległości około 50 cm. Jej korzenie nie powinny być zbyt ekspansywne, ponadto przed przerastaniem korzeni na sąsiednią działkę zapobiegnie również (jeśli istnieje) samo ogrodzenie, które powinno posiadać zagłębiony fundament. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.