Kiedy strelicja przechodzi okres spoczynku? Jak dbać o strelicję, aby zakwitła? Zapytaliśmy eksperta
Są różne opinie co do okresu spoczynku strelicji. Jedni piszą o lecie, inni że to zima jest tym okresem. Która informacja jest prawdziwa? Moja strelicja ma 3 lata, nie kwitnie, a liście na brzegach zwijają się i przebarwiają na lekko rudawy kolor. Spełniam wszystkie wymagania podawane w internecie. Czy to jakaś choroba? Pyta nasz czytelnik.
Autor: GettyImages
Strelicja królewska zachwyca egzotycznymi kwiatami
Spis treści
- Jak wygląda strelicja?
- Kiedy strelicja przechodzi okres spoczynku?
- Jak dbać o strelicję, aby zakwitła?
Jak wygląda strelicja?
Ozdobą strelicji są przede wszystkim efektowne kwiatostany, które przypominają głowę ptaka z dziobem i fantazyjnymi piórami. To dzięki nim roślina zyskała nazwę "rajskiego ptaka" (Bird of Paradise). Dekoracyjne są również podłużne, skórzaste, zielone, sztywne, osadzone na długich (do 1 m) i grubych ogonkach liście, które osiągają do 30 cm szerokości i 70 cm długości. Są podobne do liści bananowca, wyrastają z podziemnych kłączy.
Pęd kwiatowy strelicji jest bezlistny, wysoki, gruby, zakończony oryginalnym kwiatostanem. Strelicja ma rozbudowany system korzeniowy i mocno rozrasta się na boli, dlatego uprawiać ja należy w dużych, stabilnych pojemnikach.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Kiedy strelicja przechodzi okres spoczynku?
Okres spoczynku strelicji przypada na okres od października do lutego. Wtedy należy ograniczyć podlewanie, inaczej będzie kwitła słabo lub nawet wcale. Nie zasuszamy jej całkowicie – podlewamy małymi dawkami wody, ale dosyć często, tak aby górna warstwa podłoża była sucha lub jedynie lekko wilgotna. Zimą strelicja powinna stać z daleka od kaloryferów, dobrze też umieścić obok nawilżacz powietrza. Temperatura optymalna to około 18 st. C (nie może spaść poniżej 10 st. C).
Należy również chronić strelicje przed mroźnymi przeciągami. W lutym należy stopniowo podlewać coraz obficiej. Wtedy właśnie powinny zakwitnąć. Gdy latem przesuszy się roślinę (co dzieje się często w upały) strelicja w zimie zakwitnie, choć nowe liście nie będą rosły. W takim wypadku - póki są kwiaty - nie należy ograniczać podlewania. W gorące dni warto ją spryskiwać, bo suche powietrze może skutkować brązowieniem wierzchołków lub brzegów liści. Brązowienie najniższych liści jest naturalne – można je obcinać.
Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin doniczkowych w domu?
Jak dbać o strelicję, aby zakwitła?
Strelicja powinna rosnąć w bardzo obszernym pojemniku, bo ma rozległy system korzeniowy. Podłoże powinno być lekko kwaśne, żyzne i gliniaste (ziemia urodzajna, piasek i glina w proporcjach 1:1:1). Na dnie pojemnika powinna się znaleźć kilkucentymetrowa warstwa drenażu (np. keramzyt), bo roślina nie lubi stagnującej wody.
W okresie wzrostu dobrze jest ustawić strelicję w pobliżu okien w miejscu widnym i przewiewnym, (najlepiej od maja do września na balkonie lub w ogrodzie). Miejsce powinno być jasne, ale gdy przez cały dzień roślina wystawiona jest na pełne słońce, rośnie słabo. Podczas upałów należy strelicję dość obficie podlewać (jednak dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie) i spryskiwać.
Strelicja potrzebuje też w okresie wzrostu intensywnego nawożenia - co 2 tygodnie, najlepiej nawozami o małej zawartości azotu, a zasobnymi w mikroelementy.
Autor: GettyImages
Strelicja królewska zachwyca egzotycznymi kwiatami
Inne porady tego eksperta