Kiedy sadzić szafirki? [Porada eksperta]

2014-02-11 11:42

Czy cebulki szafirków sadzi się jesienią? Czy wrzesień to dobry miesiąc na sadzenie? Proszę też o polecenie jakiś odmian szafirków. Dziękuję

szafirki
Autor: Archiwum serwisu Szafirki sadzi się do gruntu jesienią
Radzi: Jolanta Piekarz

Kwiaty i ogrody to jej hobby, które z upływem czasu stało się zawodem. Zajmuje się również fotografią, czego efektem jest m.in. wydanie bogato ilustrowanego katalogu „Tulipany”.

Szafirki wysadzamy na rabaty jesienią: we wrześniu i październiku, na głębokość 6-8 cm. Pozostawiamy je bez wykopywania przez kilka lat, utworzą wtedy ładnie zagęszczone kępy. Oczywiście należy zadbać o dobre odżywienie roślin, poczynając od starannego przygotowania gleby. Cebulki sadzimy w miejscach słonecznych (możemy pod koronami krzewów i drzew, które zrzucają liście na zimę), unikamy wiosennych zastoisk wody. Choć szafirki nie są zbytnio wymagającymi roślinami, jednak systematyczne zasilenie rabat kompostem z pewnością wpłynie na bardziej obfite kwitnienie. Szafirki rozmnażamy przez cebule przybyszowe. Kępy roślin wykopujemy w lipcu. Suszymy cebulki, rozdzielamy i do jesieni przechowujemy w suchym, przewiewnym miejscu. W ogrodach najczęściej spotykamy szafirek armeński (Muscari armeniacum) o ciemnoniebieskich kwiatach. Bardzo ciekawe, dwukolorowe: błękitno-granatowe kwiaty wykształca szafirek szerokolistny (Muscari latifolium). Piękną odmianą jest szafirek 'Mount Hood' (Muscari 'Mount Hood'), który koniecznie trzeba podziwiać z bliska - delikatne, jasnoniebieskie kwiatostany tej rośliny zwieńczone są drobnymi, prawie białymi kubkowatymi kwiatami. Szafirek groniasty 'Album' (Muscari botryoides 'Album') zakwita na biało.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.