Kiedy pobrać zrazy do szczepienia jabłoni? Kiedy szczepić? [Porada eksperta]

2020-02-18 11:15
Szczepienie jabłoni
Autor: GettyImages

Mam starą jabłoń (nie znam nazwy), rodzi smaczne jabłka. Chcę pobrać od niej zrazy, ale gdzie je przechować? Chłodni nie mam, lodówka odpada. Czy zakopanie w ziemi zrazów to dobry pomysł? Kiedy szczepić (kwiecień czy maj)? Czy zraz do szczepienia musi być uśpiony czy można szczepić zrazem, który już rozpoczyna wegetację? Zamierzam wykopać dziczki jabłoni, posadzić je w docelowe miejsce i zaszczepić za korę.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Zrazy do szczepienia najlepiej pobierać w styczniu, lutym, ostatecznie na początku marca. Powinny mieć co najmniej 10 oczek, być wolne od chorób i szkodników i mieć grubość nie mniejszą niż 8 mm, a długość minimum 30 cm. Zebrane zrazy opisuje się (odpowiednia odmiana i data pobrania), owija się folią (np. stretch), tak by dolna została odkryta, a następnie można je zadołować w osłoniętym od wiatru miejscu. Idealne miejsce do dołowania to np. skrzynki w chłodnej piwnicy lub w zacienionej części działki. Szczepienie wykonuje się wczesną wiosną - najlepiej od połowy marca do końca kwietnia - zanim ruszy wegetacja.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE