Jaka jest przyczyna pozwijanych liści rozchodników [Porada eksperta]

2019-05-30 8:09
Liście rozchodnika okazałego
Autor: GettyImages

Witam. W tym roku liście moich rozchodników są już od kilku tygodni pozwijane i "zdziczałe". Do tej pory rozchodniki rosły co roku bardzo ładnie. Nie widzę na nich żadnych żyjątek czy oprzędów.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyn zwijania liści rozchodników może być kilka:

  • niedobór światła słonecznego,
  • choroba wirusowa,
  • nadmierna wilgotność podłoża (może wysoki w danym miejscu poziom wód gruntowych),
  • zły odczyn pH – zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe podłoże bo to sprawia, że rośliny nie mogą pobierać składników odżywczych z podłoża,
  • niedobór fosforu, niedobór azotu, niedobór magnezu i mikroelementów, niedobór żelaza (drobnieniu liści towarzyszy żółknięcie),
  • nadmierne stężenie składników odżywczych w podłożu, spowodowane nadmiernym nawożeniem mineralnym niedostosowanym do wymagań roślin (może nawożeniem posypowym często przy nadmiernych jednorazowych dawkach).

Proszę przeanalizować sytuację roślin: jaka jest gleba – to można sprawdzić pH-metrem (w sklepach ogrodniczych są małe zestawy do badania pH), jak rośliny były nawożone, jak są podlewane (może tam gdzie rosną jest obniżenie terenu). Proszę też poszukać w internecie wiadomości na temat „choroba wirusowa drobnienie liści”.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.