Jaka jest przyczyna pozwijanych liści rozchodników [Porada eksperta]

2019-05-30 8:09

Witam. W tym roku liście moich rozchodników są już od kilku tygodni pozwijane i "zdziczałe". Do tej pory rozchodniki rosły co roku bardzo ładnie. Nie widzę na nich żadnych żyjątek czy oprzędów.

Liście rozchodnika okazałego
Autor: GettyImages
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyn zwijania liści rozchodników może być kilka:

  • niedobór światła słonecznego,
  • choroba wirusowa,
  • nadmierna wilgotność podłoża (może wysoki w danym miejscu poziom wód gruntowych),
  • zły odczyn pH – zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe podłoże bo to sprawia, że rośliny nie mogą pobierać składników odżywczych z podłoża,
  • niedobór fosforu, niedobór azotu, niedobór magnezu i mikroelementów, niedobór żelaza (drobnieniu liści towarzyszy żółknięcie),
  • nadmierne stężenie składników odżywczych w podłożu, spowodowane nadmiernym nawożeniem mineralnym niedostosowanym do wymagań roślin (może nawożeniem posypowym często przy nadmiernych jednorazowych dawkach).

Proszę przeanalizować sytuację roślin: jaka jest gleba – to można sprawdzić pH-metrem (w sklepach ogrodniczych są małe zestawy do badania pH), jak rośliny były nawożone, jak są podlewane (może tam gdzie rosną jest obniżenie terenu). Proszę też poszukać w internecie wiadomości na temat „choroba wirusowa drobnienie liści”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.