Kamelia zrzuca liście i pąki kwiatowe [Porada eksperta]

2019-07-18 9:16
Kamelia japońska
Autor: www.thinkstockphotos.com

Kamelia, którą przeniosłam w listopadzie do pomieszczenia o temperaturze 13 st. C, zrzuca liście i pąki kwiatowe. Co mam robić, by ją uratować?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Kamelia jest rośliną źle znoszącą wszelkie zmiany. Zrzucaniem pąków i liści może zareagować na zmianę miejsca i temperatury, nasłonecznienia, sposobu i częstotliwości podlewania, zmianę wilgotności powietrza (z wilgotniejszego na suchsze). Od października aż do lipca należy podlewać kamelię dość obficie odstaną lub przegotowaną wodą, od początku sierpnia potrzebuje mniej wody (wtedy zawiązuje pąki kwiatowe).
Gdy znajdzie się w pomieszczeniu - od października do połowy maja - należy zapewnić dużą wilgotność powietrza i delikatnie przemywać liście letnią wodą. Od grudnia do lipca trzeba też nawozić nawozami pozbawionymi wapnia, np. dla azalii.

Kamelia lubi świeże powietrze, więc gdy minie zagrożenie przymrozkami, a zazwyczaj dzieje się tak po piętnastym maja, warto wynieść ją w miejsce półcieniste do ogrodu lub na balkon. Jeśli roślina traci liście i pąki, proszę mimo wszystko postępować z nią zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Regularna pielęgnacja może ułatwić aklimatyzację. Proszę jednak uzbroić się w cierpliwość – może się okazać, że pozwoli cieszyć się swoimi kwiatami dopiero za rok, po udanym przejściu całego kolejnego cyklu rozwojowego.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE