Jodła koreańska [Porada eksperta]

2013-01-10 12:47

Witam, posiadam 5-letnią jodłę koreańską. W tym roku na wiosnę zamiast nowych odrostów pojawiły się duże ilości zalążków szyszek. Czy mogę je usunąć? Zależy mi na dużym przyroście gałęzi jodły. Proszę o odpowiedź. Robert

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Szyszki są ozdobą jodły (zwłaszcza koreańskiej). Nie ryzykowałabym obrywania młodych szyszek, bo może to doprowadzić do powstawania ran, wycieku żywicy (co ją osłabi), zainfekowania przez grzyby, bakterie lub wirusy i w konsekwencji - zamieranie drzewa. Jodła koreańska w pierwszych latach rośnie wolno, ale już przy wysokości metra tworzy zazwyczaj szyszki, co jest jej cechą charakterystyczną i ozdobą. Będzie dobrze rosła, jeśli podłoże będzie umiarkowanie wilgotne, a stanowisko osłonięte od wiatrów. Warto ją podczas suszy podlewać.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.