Jeżyna bezkolcowa - dlaczego owoce nie dojrzewają? [Porada eksperta]

2020-08-05 9:41
Maliny i jezyny
Autor: photos.com Jeżyny zawierają kwasy organiczne i cukry

Mam jeżynę bezkolcową. Dlaczego owoce nie dojrzewają - jak to przyczyna, skoro mają sporo słońca?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Być może któryś z warunków uprawy jeżyny nie do końca jest spełniony i stąd słabsze dojrzewanie. Przede wszystkim jeżyny muszą mieć zapewnione zasilanie i odpowiednie podłoże - wymaga gleby o odczynie lekko kwaśnym, dlatego powinniśmy stosować nawozy z dużą zawartością potasu i azotu. Co też ważne w uprawie - w czasie lata powinno się regularnie podlewać jeżynę, przy czym nie można dopuścić, żeby gleba była podmokła.

Bardzo ważne jest także cięcie i zabezpieczanie jeżyn na zimę. Latem, po zbiorach, należy wyciąć pędy, na których roślina owocowała. Pozostałe pędy przyginamy do ziemi i okrywamy np. słomą, stroiszem, suchymi liśćmi lub glebą. Można także obsypać krzewy kopczykami (ok. 30 cm wysokości ) wokół każdej rośliny.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE