Jakość materiału roślinnego - jak poznać, że drzewko jest dobrej jakości? [Porada eksperta]

2017-05-26 13:58

Jak rozpoznać jakość zakupionego materiału roślinnego, np. drzew ozdobnych? Czy drzewko na krzywym pniu (podkładce) jest materiałem gorszej jakości? Skąd biorą się różnice cenowe - czasami duże - tej samej odmiany o podobnej wielkości w różnych punktach zakupu - czy oznacza to, że ten sam gatunek może mieć lepszą lub gorszą jakość?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Zakup roślin dobrej jakości to szeroki temat i na naszym rynku ciężko jednoznacznie określić zależność jakości rośliny od jej ceny. Szczerze mówiąc, producenci czy handlowcy ustalają cenę wg własnego uznania, często zależy ona także mocno od transportu (np. rośliny zza granicy zawsze będą droższe). Niemniej jednak rośliny o wyraźnych wadach (np. krzywy pień, nieszkółkowane, rzadkie, czy z oznakami chorób) nie powinny trafiać na rynek lub powinny mieć niższą cenę. Sytuacja powoli się zmienia. Powstały nawet zalecenia jakościowe Związku Szkółkarzy Polskich.

>>Przeczytaj też: Sklep ogrodniczy i centrum ogrodnicze – miejsca zakupu roślin do ogrodu

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.