Jakie żywotniki wybrać na żywopłot i kiedy je sadzić? Radzi ekspert

2025-04-24 9:43

Proszę o poradę w doborze żywotników na gęsty i szybko rosnący iglasty żywopłot. Postawiłem na trzy odmiany: 'Brabant', 'Kórnik' i 'Aureospicata' - który wybrać? Stanowisko dla nich jest słoneczne, dość wilgotne, ale ziemia nie najlepszej jakości. Czy zakup sadzonek w wysokości od 120 do 160 będzie miało jakiś negatywny wpływ na ich przyjęcie się? Czy jest jakaś różnica pomiędzy sadzonką z gruntu, a sadzonką z doniczki? Którą lepiej wybrać? - pyta nasz czytelnik.

Spis treści

  1. Jakie żywotniki wybrać na żywopłot?
  2. Czy słoneczne stanowisko jest odpowiednie dla żywopłotu z żywotników?
  3. Kiedy sadzić żywotniki na żywopłot?
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Jakie żywotniki wybrać na żywopłot?

Jeżeli chce Pan założyć żywopłot z żywotników, które będą przede wszystkim szybko rosły, to rzeczywiście dobrym wyborem będzie żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Brabant' bądź 'Aureospicata'. Szybko rosną także żywotniki olbrzymie (Thuja plicata) 'Atrovirens', 'Martin' lub 'Zebrina'. Jeśli chodzi o żywotnik olbrzymi 'Kórnik', to może nie rośnie on tak szybko jak wcześniej wymienione, ale również świetnie nadaje się na żywopłot i jest bardzo ładną, odporną odmianą.

Szybko rosnące gatunki i odmiany żywotników (tui) zazwyczaj osiągają też dosyć pokaźne rozmiary (nawet do 10 m lub więcej wysokości), dlatego trzeba pamiętać o cięciu żywotników, aby rośliny zachowały ładny kształt i nie wymknęły się spod kontroli. Szybki wzrost powoduje też, że rośliny te w pierwszych latach mogą wydawać się rzadkie. Właściwie posadzone i pielęgnowane szybko się zagęszczają i tworzą zieloną ścianę.

Tuje kolumnowe - doskonałe na żywopłoty. Wybieramy tuje o kolumnowym pokroju do ogrodu

Czy słoneczne stanowisko jest odpowiednie dla żywopłotu z żywotników?

Słoneczne, lekko wilgotne stanowisko będzie idealne dla tui, ale warto przy sadzeniu podsypać je lepszą ziemią, np. podłożem do iglaków. Jeśli ziemia jest słabsza trzeba wykopać nieco większe dołki pod rośliny i wypełnić je tymże podłożem aby mogły dobrze wystartować.

Kiedy sadzić żywotniki na żywopłot?

Sadzonki o wysokości 120-160 cm powinny być w porządku, jednak ważniejszy od ich wysokości jest stan bryły korzeniowej. Na pewno tańsze są sadzonki z gruntu, ale sadzimy je tylko o określonych porach roku (aby dobrze się przyjęły). Latem sadzimy już tylko dobrze ukorzenione rośliny sprzedawane w doniczkach (nie w tzw. balocie, czyli z bryłą korzeniową owiniętą chustą jutową). Rośliny z nagą bryłą korzeniową (kopane z pola) sadzimy tylko wczesną wiosną lub jesienią. Generalnie iglaki najlepiej regenerują system korzeniowy po zakończeniu przyrostu, czyli mniej więcej po 15 sierpnia. Jednak jeśli upały nieco zelżeją można posadzić tuje z doniczek nieco wcześniej, ale wtedy trzeba szczególnie zadbać (po posadzeniu) o dobre i regularne nawadnianie roślin.

Przeczytaj też: W jakiej odległości sadzić tuje od płotu? Kiedy sadzić tuje? Jak gęsto sadzić tuje?

Murator Google News
Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?
Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: wiosenne cięcie żywopłotu
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE