Spis treści
- Jakie rośliny wieloletnie do donic na taras?
- Jakie rośliny wieloletnie, które stworzą osłonę, nadają się na słoneczny i wietrzny taras?
- Zimowanie roślin wieloletnich uprawianych w donicach na zewnątrz
Jakie rośliny wieloletnie do donic na taras?
W donicach na tarasie najlepiej sadzić takie rośliny wieloletnie, które wyglądają interesująco nie tylko w okresie kwitnienia, ale – dzięki ozdobnym liściom – przez cały sezon wegetacji. Szczególnie atrakcyjne są rośliny zimozielone, bo nie tracą walorów dekoracyjnych przez cały rok. Wiosną można uzupełniać kompozycje w pojemnikach, dosiewając kwitnące rośliny jednoroczne lub dosadzając rośliny sezonowe. Warto pamiętać o roślinach pachnących, które uprzyjemnią chwile spędzone na tarasie.
Warto też mieć na tarasie małe drzewa i krzewy liściaste, bo są nie tylko piękne, ale też tworzą wyrafinowane tło dla innych roślin. Nie są trudne w uprawie, wiele z nich przetrwa zimę bez szwanku, oczywiście po zabezpieczeniu pojemników lub przeniesieniu roślin do chłodnego pomieszczenia.
Przeczytaj też: Drzewa do donic na taras i balkon - jakie drzewa nadają się do uprawy w donicach

Ukończyła Sztukę Ogrodową na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz studia podyplomowe na Politechnice z zakresu planowania i gospodarki przestrzennej. Jest osobą potrafiącą doskonale zrozumieć potrzeby klientów, co uwiecznia w swoich projektach. Kocha to co robi i nie zamieniłaby tego na nic innego.
Jakie rośliny wieloletnie, które stworzą osłonę, nadają się na słoneczny i wietrzny taras?
Przede wszystkim, aby rośliny przetrwały zimę na tarasie, ważne są donice. Polecałabym donice z tworzyw sztucznych (jest wielu producentów oferujących naprawdę ładne formy) albo drewniane, ewentualnie także ceramika (koniecznie z izolacją, np. w postaci warstwy styropianu). Aby stworzyć osłonę, można także zakupić donice w trejażami na pnącza lub zamontować takie trejaże do balustrady balkonu i tym samym stworzyć zielone ściany.
Poniżej gatunki wieloletnie, które polecałabym do obsadzenia słonecznego tarasu:
- sosny (np. kosodrzewina, mogą być również odmiany szczepione na pniu albo w formie pionowej np. 'Green Rocket');
- jałowce (np. odmiany 'Arnold', 'Spartan', 'Kuriwao Gold', 'Horstmann', 'Sentinel', 'Golden Carpet', 'Tamariscifolia', 'Old Gold');- pięciorniki;
- tawuły japońskie (np. odmiana 'Goldmound', 'Goldflame', 'Pink Ice', 'Grefsheim');
- bez czarny (odmiany ozdobne, np. 'Laciniata');
- klon jesionolistny;
- berberys Thunberga;
- trawy ozdobne (np. miskanty chińskie, trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy, piórkówka);
- winobluszcz pięciolistkowy.
Do roślin wieloletnich zawsze można dosadzać w sezonie rośliny jednoroczne (werbeny, surfinie, pelargonie).
Zimowanie roślin wieloletnich uprawianych w donicach na zewnątrz
Bryła ziemi ograniczona pojemnikiem łatwo przemarza i wysycha. Dlatego aby rośliny wieloletnie mogły przetrwać zimę w dobrej kondycji, trzeba późną jesienią, gdy temperatura spadnie poniżej 0 st. C, owinąć pojemnik wraz z rośliną matą słomianą, jutą, włókniną, tekturą falistą lub pianką poliuretanową. Przenosimy je w zaciszne miejsce osłonięte przed wiatrem. Ważne, aby nie stały na zimnym podłożu, dlatego ustawiamy je na łatach drewnianych, krążkach z pianki poliuretanowej albo płytach styropianowych. Gdy temperatura wzrasta powyżej 0 st. C należy od czasu do czasu podlewać wszystkie rośliny pojemnikowe, tak żeby podłoże nie wyschło całkowicie. Jest to szczególnie ważne dla roślin zimozielonych, które nawet zimą nie przerywają wzrostu i transpiracji.
Dobrym sposobem chronienia roślin przed chłodem jest też zaizolowanie pojemników od wewnątrz. W tym celu ścianki donicy wyściełamy warstwą folii kubełkowej (takiej jak do izolowania fundamentów). Chroni ona bryłę korzeniową przed mrozem w zimie i przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie. Również w tym przypadku trzeba stawiać pojemniki na warstwie izolującej od zimnego podłoża. Jeśli mróz jest bardzo silny lub trzyma dłużej niż kilka dni, trzeba dołożyć drugą warstwę okrycia. Duże prostokątne pojemniki lub skrzynie można od środka wyłożyć mniej więcej 3-centymetrową warstwą styropianu.
Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć na zimę rośliny wieloletnie na balkonie i tarasie? Tak osłonisz je przed mrozem!

Inne porady tego eksperta