Spis treści
- Kiedy najlepiej założyć skalniak?
- Jak założyć skalniak od strony południowej?
- Kamienie najlepsze na skalniak
Kiedy najlepiej założyć skalniak?
Najlepszym terminem na zakładania skalniaka jest wiosna. O tej porze roku pogoda jest sprzyjająca – nie ma jeszcze upałów. Rośliny posadzone wiosną mają cały sezon na dobre ukorzenienie się i zaaklimatyzowanie do nowych warunków. Wiosną też najłatwiej kupić rośliny – centra i sklepy ogrodnicze oferują bogaty asortyment roślin na skalniaki. Warto wybierać rośliny w doniczkach, ponieważ można sadzić je przez cały sezon. Jeśli planujemy je przetrzymać, doniczki warto zakopać w ziemi.
Dla spóźnialskich na założenie skalniaka zostaje jeszcze późne lato. Iglaki można sadzić o dowolnej porze roku, poza okresami największych upałów i zimy.

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.
Jak założyć skalniak od strony południowej?
Aby założyć skalniak, trzeba dokładnie oczyścić ziemię z trwałych chwastów. Jeśli to grunt gliniasty i mało przepuszczalny trzeba dodać piasku lub pospółki. Na grunty piaszczyste warto dosypać żyźniejszej gleby, np. z uprawianego pola. Proponuję ukształtować ziemię tak, aby nie tworzyć najwyższego, dominującego wzniesienia na środku. Lekko pofalowany teren też będzie wyglądał swojsko.
Dobór kamieni na skalniak to rzecz gustu, proponuję jednak takie, jakie można spotkać w naturze w okolicy. Układanie kamieni to wyższa szkoła: pamiętajmy i ich zróżnicowaniu i stosowaniu sąsiedztwa: bardzo duży i kilka małych. Brzydko wyglądają łańcuchy z kamieni tej samej wielkości.
Na skalniak od strony południowej dobrze sprawdzają się rośliny, które lubią słońce i ciepło, np. macierzanki, rozchodniki, smagliczka górska, tymianek właściwy, smagliczka, floks szydlasty, skalnice, gęsiówka kaukaska, karmnik ościsty, czyściec wełnisty, juka, krwawnik pospolity, lawenda wąskolistna, zawciąg nadmorski. Zasadą ich umieszczania na skalniaku jest sadzenie większych wyżej, a niższych niżej, aby dodatkowo urozmaicić skalniak. Warto przy większym kamieniu posadzić kosodrzewinę lub karłową irgę.
Przeczytaj też: Jak pielęgnować rośliny posadzone na skalniaku?
Kamienie najlepsze na skalniak
Skalniak powinien naśladować naturę, dlatego do jego zrobienia najlepiej wybierać kamienie o podobnym pochodzeniu. Nagromadzenie zbyt dużej ilości skał różniących się barwą, fakturą i kształtem (na przykład obłe kamienie polodowcowe, czyli polne, i nieregularne, kanciaste odłamki skał z kamieniołomów) może sprawiać wrażenie chaosu.
Do tworzenia kompozycji i budowy skalniaka nadają się kamienie polodowcowe i fragmenty skał wydobywanych w kamieniołomach (piaskowce, wapienie i granity). Lepiej natomiast nie stosować na skalniaku kamieni rzecznych, które ze względu na bardzo regularny kształt trudno jest wkomponować w przestrzeń działki, poza tym ich pozyskiwanie z dna rzek jest nieekologiczne.
Przeczytaj też: Projekt skalniaka połączonego z tarasem. Zobacz, jak może wyglądać skalniak przy tarasie

Inne porady tego eksperta