Jak zabezpieczyć przed mrozem tuję rosnącą w donicy? [Porada eksperta]

2020-12-01 8:32

Posadziłam tuję do donicy, która stoi od południowej strony. Nie wiem jak zabezpieczyć ją przed mrozem.

Tuja
Autor: GettyImages Tuje rosnącą w donicy trzeba zabezpieczyć przed mrozem
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Po posadzeniu żywotnika (łac. Thuja) do donicy trzeba regularnie go podlewać tak, by podłoże było umiarkowanie wilgotne - nie powinno przesychać, ale nie można też go zalewać (nadmiar wody powinien wypłynąć otworem w dnie na podstawkę, a jeśli po 30 minutach nadal tam jest, trzeba wodę wylać). Roślina powinna się teraz przyjąć.

Przed nadejściem zimy donicę z tują trzeba będzie owinąć matą słomianą, jutą, tekturą falistą lub włókniną (niewielką donicę można wstawić do pudła tekturowego lub w drewnianej skrzynki, a wolną przestrzeń wypełnić wiórami, zgniecionymi gazetami lub pokruszonym styropianem. Pod donicę warto podłożyć płytę styropianową lub deskę, by odizolować ją od podłoża.

Ważne, aby żywotnik taki stał zimą w zacisznym miejscu, osłonięty od zimnych wiatrów. Gdy temperatura spadnie poniżej 5°C i w prognozach meteorologicznych zapowiedziany zostanie długotrwały silny mróz, warto całą roślinę wraz z pojemnikiem owinąć jeszcze włókniną (do nabycia w sklepach ogrodniczych i centrach handlowych - czasami pojawiają się też specjalne kaptury do zakładania na rośliny).

Ważne jest też osłonięcie żywotnika na przełomie zimy i wiosny przed silnie grzejącym we dnie słońcem i podlewanie jej co jakiś czas. Trzeba pamiętać, że częściej rośliny zimozielone i pojemnikowe giną z powodu wiosennej suszy, niż mrozu.

Inne porady tego eksperta