Spis treści
- Iglaki przed zimą
- Jak zabezpieczyć tuje na zimę?
- Jak okrywać iglaki na zimę?
- Jak zabezpieczyć tuje na zimę - pytania i odpowiedzi
Iglaki przed zimą
Większość z iglaków znosi wprawdzie niskie temperatury dość dobrze (świerki, sosny, żywotniki zachodnie, jałowce), jednak niektóre będą wymagały zimowego okrycia lub zabezpieczenia przed śniegiem, jeśli mają bez problemów doczekać wiosny.Jeśli jesień jest sucha, należy podlać iglaki w ogrodzie, żeby zgromadziły zapas wody – dzięki temu nie wyschną pod wpływem mrozu, wiatru i słońca, które w drugiej połowie zimy operuje już całkiem mocno.
Dla kolumnowych iglaków niebezpieczny jest śnieg. Jeżeli opady są bardzo obfite, zalegający na gałęziach śnieg może deformować ich korony. Dlatego zawczasu dobrze jest związać je sznurkiem.
We wrześniu warto iglaki zasilić nawozem jesiennym dla iglaków. Zawiera on potas stymulujący procesy fizjologiczne przygotowujące tkanki roślin do zimy.
Przeczytaj też: Jak nawozić tuje jesienią? Kiedy i jakim nawozem zasilać tuje na jesień?

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Jak zabezpieczyć tuje na zimę?
Aby zabezpieczyć tuje przed mrozem należy obsypać ich szyjki korzeniowe (miejsca gdzie korzenie łączą się z pniem) kopczykami ziemi o wysokości 10-15 cm. To powinno wystarczyć. Jednak jeśli zdarzy się silny, a zwłaszcza długotrwały mróz, takie młode krzewy warto owinąć włókniną ogrodniczą lub okryć stroiszem (gałązkami drzew iglastych). To dobra osłona nie tylko przed chłodem, ale też przed palącymi promieniami zimowego słońca i wysuszającym wiatrem.
Jak okrywać iglaki na zimę?
Przystępując do okrywania iglaków przed zimą, powinniśmy jednak pamiętać, że nie każdy materiał będzie do tego celu odpowiedni. Pod żadnym pozorem nie wolno nam osłaniać roślin tworzywami sztucznymi, które nie przepuszczają wody, powietrza i światła (np. folią bąbelkową). Jako osłony możemy natomiast z powodzeniem wykorzystać słomiane maty i zimowe włókniny, które są specjalnie do tego przeznaczone.
Przygotowując iglaki do zimy, nie zapominajmy również o ich formach kolumnowych. Wprawdzie nie zawsze wymagają one okrycia, ale zwykle potrzebują ochrony przed śniegiem, który łatwo może wygiąć i zdeformować ich delikatne gałązki. Dlatego też kolumnowe iglaki wymagają na zimę okręcenia pędów sznurkiem w taki sposób, żeby ich gałązki nie były narażone na zaleganie czap śniegowych.
Przeczytaj też o zimowej pielęgnacji roślin iglastych w ogrodzie.
Jak zabezpieczyć tuje na zimę - pytania i odpowiedzi
- Jak przezimować tuje w doniczkach do wiosny?
Zostało mi kilkadziesiąt tuj 'Smaragd' wysokości około 1 metra w doniczkach. Posadzę je w ogrodzie dopiero wiosną. Jak je przechować do tego czasu? Czy trzeba tuje w doniczkach zabezpieczyć, by mogły przezimować na zewnątrz? - pyta czytelnik.
Najlepiej będzie zestawić wszystkie tuje w grupie, blisko siebie, tak by doniczki stykały się ze sobą - możliwe w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatrów. Przestrzenie między doniczkami obsypujemy drobną korą sosnową (lub trocinami), podobnie obsypujemy doniczki od góry (przykrywamy ziemię w doniczkach korą, aby nie przemarzła). Całą grupę krzewów trzeba też zabezpieczyć dookoła (czyli donice na zewnątrz grupy). Można także obsypać je korą, lub owinąć agrowłókniną, siatką cieniującą, jutą lub innym materiałem. Folia nie nadaje się do tego celu. Przed zabezpieczeniem roślin warto obficie je podlać lub podlewać zimą w czasie dłuższych okresów słonecznej, cieplejszej pogody - radzi ekspert: Maciej Aleksandrowicz.
- Przechowywanie tui zimą w mieszkaniu
Mamy na balkonie w donicach kilka krzewów tui, w tym dużą, kulistą. Po ostatniej zimie uschły nam trzy rośliny. W związku z tym chcielibyśmy, aby nasze tuje przezimowały w mieszkaniu. Temperatura wewnątrz wynosi około 22°C. Czy to jest dobry pomysł? - pyta czytelniczka.Nie polecamy przechowywania żywotników (tui) przez zimę w mieszkaniu. Najlepiej pozostawić rośliny na balkonie, ale koniecznie je okryć. Donice, w których rosną tuje należy obłożyć styropianem bądź owinąć kilkoma warstwami juty, włókniny bądź tektury falistej. Tak osłonięte donice należy wstawić do kartonu, na dno którego kładziemy płytę styropianową albo deskę (aby odizolować od zimnego podłoża). Gdy dni są w miarę ciepłe warto podlać rośliny, bowiem zimozielone gatunki nie przerywają zimą transpiracji.
- Jak zabezpieczyć przed mrozem tuję rosnącą w donicy?
Posadziłam tuję do donicy, która stoi od południowej strony. Nie wiem jak zabezpieczyć ją przed mrozem - pyta czytelniczka.
Po posadzeniu tui do donicy trzeba regularnie ją podlewać tak, by podłoże było umiarkowanie wilgotne - nie powinno przesychać, ale nie można też go zalewać (nadmiar wody powinien wypłynąć otworem w dnie na podstawkę, a jeśli po 30 minutach nadal tam jest, trzeba wodę wylać). Roślina powinna się teraz przyjąć.
Przed nadejściem zimy donicę z tują trzeba będzie owinąć matą słomianą, jutą, tekturą falistą lub włókniną (niewielką donicę można wstawić do pudła tekturowego lub w drewnianej skrzynki, a wolną przestrzeń wypełnić wiórami, zgniecionymi gazetami lub pokruszonym styropianem. Pod donicę warto podłożyć płytę styropianową lub deskę, by odizolować ją od podłoża.
Ważne, aby żywotnik taki stał zimą w zacisznym miejscu, osłonięty od zimnych wiatrów. Gdy temperatura spadnie poniżej 5°C i w prognozach meteorologicznych zapowiedziany zostanie długotrwały silny mróz, warto całą roślinę wraz z pojemnikiem owinąć jeszcze włókniną (do nabycia w sklepach ogrodniczych i centrach handlowych - czasami pojawiają się też specjalne kaptury do zakładania na rośliny).
Ważne jest też osłonięcie żywotnika na przełomie zimy i wiosny przed silnie grzejącym we dnie słońcem i podlewanie jej co jakiś czas. Trzeba pamiętać, że częściej rośliny zimozielone i pojemnikowe giną z powodu wiosennej suszy, niż mrozu - radzi ekspert: Anna Skórkowska.
Inne porady tego eksperta
