Jak zabezpieczyć tuje na zimę? Wyjaśnia ekspert

2024-11-14 9:42

Tuje posadziłam w kwietniu tego roku. Mają około 30 cm wysokości. Czy trzeba je na zimę ocieplić? Jak zabezpieczyć tuje przed mrozem? Pyta nasza czytelniczka.

Tuje zabezpieczone na zimę
Autor: GettyImages Czy tuje trzeba okryć na zimę?

Spis treści

  1. Iglaki przed zimą
  2. Jak zabezpieczyć tuje na zimę?
  3. Jak okrywać iglaki na zimę?

Iglaki przed zimą

Większość z iglaków znosi wprawdzie niskie temperatury dość dobrze (świerki, sosny, żywotniki zachodnie, jałowce), jednak niektóre będą wymagały zimowego okrycia lub zabezpieczenia przed śniegiem, jeśli mają bez problemów doczekać wiosny.Jeśli jesień jest sucha, należy podlać iglaki w ogrodzie, żeby zgromadziły zapas wody – dzięki temu nie wyschną pod wpływem mrozu, wiatru i słońca, które w drugiej połowie zimy operuje już całkiem mocno.

Dla kolumnowych iglaków niebezpieczny jest śnieg. Jeżeli opady są bardzo obfite, zalegający na gałęziach śnieg może deformować ich korony. Dlatego zawczasu dobrze jest związać je sznurkiem.

We wrześniu warto iglaki zasilić nawozem jesiennym dla iglaków. Zawiera on potas stymulujący procesy fizjologiczne przygotowujące tkanki roślin do zimy.

Przeczytaj też: Jak nawozić tuje jesienią? Kiedy i jakim nawozem zasilać tuje na jesień?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jak zabezpieczyć tuje na zimę?

Aby zabezpieczyć tuje przed mrozem należy obsypać ich szyjki korzeniowe (miejsca gdzie korzenie łączą się z pniem) kopczykami ziemi o wysokości 10-15 cm. To powinno wystarczyć. Jednak jeśli zdarzy się silny, a zwłaszcza długotrwały mróz, takie młode krzewy warto owinąć włókniną ogrodniczą lub okryć stroiszem (gałązkami drzew iglastych). To dobra osłona nie tylko przed chłodem, ale też przed palącymi promieniami zimowego słońca i wysuszającym wiatrem.

Jak okrywać iglaki na zimę?

Przystępując do okrywania iglaków przed zimą, powinniśmy jednak pamiętać, że nie każdy materiał będzie do tego celu odpowiedni. Pod żadnym pozorem nie wolno nam osłaniać roślin tworzywami sztucznymi, które nie przepuszczają wody, powietrza i światła (np. folią bąbelkową). Jako osłony możemy natomiast z powodzeniem wykorzystać słomiane maty i zimowe włókniny, które są specjalnie do tego przeznaczone.

Przygotowując iglaki do zimy, nie zapominajmy również o ich formach kolumnowych. Wprawdzie nie zawsze wymagają one okrycia, ale zwykle potrzebują ochrony przed śniegiem, który łatwo może wygiąć i zdeformować ich delikatne gałązki. Dlatego też kolumnowe iglaki wymagają na zimę okręcenia pędów sznurkiem w taki sposób, żeby ich gałązki nie były narażone na zaleganie czap śniegowych.

Przeczytaj też o zimowej pielęgnacji roślin iglastych w ogrodzie.

Inne porady tego eksperta

Tuje (żywotniki) - sadzenie. Jak prawidłowo sadzić tuje w ogrodzie
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o kwestię balkonu. Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają