Jak wypłukać nadmiar nawozów z podłoża storczyka [Porada eksperta]

2014-09-24 14:08

Szanowna Pani, w jednej z porad wskazała Pani, że "...teraz dobrze by było namoczyć storczyka solidnie i to najlepiej w wodzie destylowanej, aby wypłukać nadmiar nawozów i taką samą podlewać w najbliższym czasie. I proszę go nie nawozić przez kilka miesięcy...". W związku z powyższym mam wątpliwości co do znaczenia pojęcia "płukania". Czy mam wyciągnąć storczyka z podłoża i moczyć same korzenie, włącznie z korzeniami powietrznymi, a następnie wsadzić do świeżego podłoża (pozbawionego nawozu) czy moczyć w takim stanie jakim jest? Kłaniam się

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Płukanie wykonuje się tak: podlewa się roślinę od góry stosunkowo niewielką ilością wody (np. 3/4 szklanki), odczekuje pół godziny, aby w tej wodzie rozpuściły się sole mineralne, a następnie przelewa się pomału (od góry) objętością wody równą mniej więcej objętości doniczki (około 1 l). Wtedy następuje wypłukanie. Normalnie taki zabieg powinno się wykonywać 1 raz w miesiącu. Przy dużym zasoleniu podłoża i przy używaniu wody kranowej taki zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie w odpowiednich odstępach czasu, tzn. gdy korzenie dobrze przeschną po poprzednim płukaniu.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.