Jak przezimować winogrona rosnące w donicy? [Porada eksperta]

2019-12-03 10:01
Sadzonki winogron
Autor: GettyImages

Czy krzew winogrona rosnący w dużej donicy należy schować na zimę do pomieszczenia, czy raczej zadołować razem z donicą w gruncie. Czy sposób zimowania zależy od gatunku,  czy nie ma to znaczenia?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Winogrono rosnąc w donicy można na zimę schować do pomieszczenia albo razem z donicą zadołować - oba rozwiązania są dobre. Pomieszczenie, w którym będzie zimowało winogrono, powinno być chłodne. Natomiast po zadołowaniu donicy z winogronem, należy nasadę krzewu obsypać kopczykiem ziemi, a pędy winogrona owinąć włókniną lub matą słomianą. Ogrodowe odmiany winorośli właściwą odporność mrozową uzyskują po 5-tym roku uprawy.
Na to, czy roślina zdrowo przezimuje mają wpływ charakterystyczne cechy odmiany (jej wrażliwość) oraz jej stan przed zimą (winorośl jest "żarłoczna" i uprawiana w pojemniku może być słabsza niż gdyby rosła w gruncie).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE