Jak prawidłowo sadzić irysy bródkowe [Porada eksperta]

2021-09-09 12:06

Czy sadząc irysy bródkowe korzeń ma być w połowie umieszczony ponad gruntem, czy ma być cały przykryty ziemią? Wiem, że kłącza mają być rozłożone na boki i przykryte 1-2 cm ziemią. Ale nie wiem,jakie powinno być prawidłowe położenie korzenia.

Kosaciec bródkowy
Autor: GettyImages
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sadząc kłącza irysów bródkowych trzeba ułożyć je tak, by liście skierowane były na północ, a samo kłącze na południe (będzie łatwiej się nagrzewać. Korzenie nie mogą się podwijać. Dobrze jest uformować niewielką pochyłość (opadająca w kierunku południowym) lub podwyższoną grządkę (choćby o 20 cm) i umieszczać kłącza lekko skośnie, tak aby część z liśćmi znalazła się nieco wyżej (2-3 cm). Co do głębokości sadzenia zdania specjalistów są podzielone: jedni zalecają, by „grzbiet” kłącza wystawał w około 1/3 ponad powierzchnię gruntu, inni zalecają przykrywanie 1-2 cm gleby, ale tak by wierzchołek wystawał. Na glebach ciężkich kłącza nie należy całkowicie zasypywać. Sposób sadzenia najlepiej wypróbować samodzielnie: jeśli okaże się, że w pierwszym roku po posadzeniu irysy (kosaćce) słabo kwitną, można usunąć nadmiar gleby. Jeżeli kłącza nie są zasypane warto na zimę okrywać je gałązkami drzew iglastych lub zrębkami.

Inne porady tego eksperta