Jak pozbyć się mlecza? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:36

Bardzo proszę o podpowiedź, jak pozbyć się pospolitego mlecza. Mam duży trawnik, ale jego większą część zaczął pokrywać mlecz.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Są trzy sposoby zwalczania mlecza, czyli mniszka lekarskiego: 1. częste koszenie trawnika na wys. ok. 4 cm utrudni wegetację mniszka, a to powinno spowodować jego "wycofywanie się", a rozkrzewianie i rozrastanie trawy. Należy dbać, aby mniszki nie zdążyły zawiązać nasion ani na trawniku, ani w pobliżu; 2. najskuteczniejsze, choć pracochłonne, jest wydobywanie rozet liści mniszka wraz z korzeniami przy pomocy wąskiej łopatki (specjalna, szerokości ok. 3 cm, do kupienia w sklepach ogrodniczych). Przy okazji - jeśli trawnik nie jest nawożony nawozami chemicznymi, można młode liście mniszka wykorzystać do sałatek - są bardzo zdrowe. Korzenie i liście mają właściwości lecznicze; 3. można zastosować herbicyd selektywny zwalczający rośliny dwuliścienne (np. Starane, Chwastox, Bofix). Po opryskaniu rośliny dwuliścienne zamrą. Trzeba wtedy - po okresie podanym w instrukcji postępowania umieszczonej na opakowaniu - wygrabić martwe części roślin i zasiać w opustoszałych miejscach trawę.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.