Jak pielęgnować oleander i jak go przezimować? [Porada eksperta]

2019-02-20 14:06
Oleander
Autor: GettyImages Oleander nie przezimuje w naszym klimacie na zewnątrz

Dostałam nową sadzonkę oleandra. Bardzo proszę o kilka rad o uprawie tego pięknego kwiatka. Gdzie trzyma się go na zimę i czy można go trzymać - gdy jest duży - w piwnicy?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Oleander może uprawiać Pani przez cały rok w pomieszczeniu lub latem przenosić na balkon, taras lub do ogrodu. Roślina jest dość łatwa w uprawie, o ile regularnie się ją podlewa. Ziemia w doniczce, w której rośnie oleander nie powinna przesychać - oleander źle reaguje na niedobór wody. Przy przesadzaniu można używać uniwersalnego podłoża. Zalecam dać drenaż na dno donicy.
Od wiosny do jesieni można oleander nawozić - raz 1-2 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi lub fosforowo-potasowymi. Wiosną może wymagać przycięcia - jeśli rozrósł się za bardzo do góry. Oleander powinien zimować w chłodnym pomieszczeniu - o temperaturze ok. 5 stopni Celsjusza. Może to być piwnica - jeśli dochodzi do niej światło. Zimą roślinę podlewa się bardzo rzadko - tak aby, by nie uschła.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE