Hortensja w doniczce więdnie - co zrobić? Jak uratować hortensję w doniczce? Ekspert wyjaśnia

2024-05-28 6:58

Dlaczego hortensja więdnie? Jakie mogą być przyczyny marniejącej hortensji w donicy? Powodów może być kilka. Najczęstsze to poparzenie słoneczne w upalne dni lub też choroba grzybowa. Jak uratować hortensję w doniczce? Wyjaśniamy, co robić, by hortensja wróciła do formy.

Spis treści

  1. Hortensja więdnie na skutek poparzenia słonecznego
  2. Hortensja więdnie z powodu choroby grzybowej
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Hortensja więdnie na skutek poparzenia słonecznego

Zdarza się, że kwiaty i liście hortensji więdną na skutek poparzenia słonecznego. Jeśli słońce mocno grzeje, temperatura jest wysoka, hortensja w donicy na południowym tarasie może źle znosić takie warunki, mino tego że jest dostatecznie podlewana. Warto wtedy przenieść krzew w bardziej zacienione miejsce. Hortensja nie lubi intensywnego słońca. Pamiętajmy też, żeby w czasie podlewania nie moczyć liści hortensji, zwłaszcza w słoneczny dzień. Wodę wlewajmy bezpośrednio do donicy.

Hortensja więdnie z powodu choroby grzybowej

Choroba grzybowa również może być powodem więdnięcia liści. Choroba grzybowa na liściach nie pojawia się jednak z dnia na dzień. Jest to proces postępujący stopniowo. Proponuję wtedy profilaktycznie wykonać oprysk specjalistycznym środkiem przeciwko chorobom grzybowym dostępnym w sklepach ogrodniczych.

Opisujemy też inne choroby hortensji i sposoby ich zwalczania.

Inne porady tego eksperta