Grzyb czy pleśń w korzeniach storczyka [Porada eksperta]

2018-12-07 14:41

Witam, od roku jestem szczęśliwą posiadaczką okazałej Phalaenopsis. Niestety, zauważyłam dziś, że na jej korzonkach pojawiło się coś w rodzaju grzyba. Storczyk kwitnie akurat drugi raz, liście ma duże, zdrowe. Podlewam go mocząc co 10 dni. Proszę o poradę jak mu pomóc.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Czy bryła korzeniowa nie jest za mokra? Przed kolejnym podlewaniem musi wyschnąć ZUPEŁNIE, tak aby korzenie zrobiły się srebrzystoszare. Proszę nie sugerować się liczbą dni między podlewaniami, tylko stanem korzeni. Wewnątrz doniczki mogą być zupełnie mokre. Grzybnia może być też efektem braku ruchu powietrza wokół korzeni. Czy doniczka stoi w osłonce? Jeżeli tak, to musi być znacznie większa, by powietrze mogło także dotrzeć do korzeni od spodu. Możliwe, że podłoże wewnątrz jest już rozłożone, miałkie i stąd grzybnia. Najlepiej wyjąć roślinę z doniczki i wymienić podłoże. Przy okazji obejrzy Pani dokładnie korzenie wewnątrz. Jeśli zrobi się to delikatnie, to kwiatom nic się nie stanie. Po wyjęciu trzeba usunąć wszystkie ewentualnie zgniłe korzenie, a po przesadzeniu nie podlewać kilka dni. Jeśli boi się Pani wyjmować roślinę z doniczki w okresie kwitnienia, to proszę przelać podłoże Bioseptem (1 ml/1 l wody) i następnie dobrze przesuszyć. Wskazany jest także ruch powietrza wokół doniczki.

Inne porady tego eksperta