Co można posadzić pod brzozami na działce w lesie? [Porada eksperta]

2021-04-07 7:26

Zostałam szczęśliwą posiadaczką dużej działki w lesie. Jest wykarczowana - na szczęście zostało sporo brzóz i sosen. Proszę mi doradzić, jakie rośliny mogą rosnąć pod brzozami na suchym, nasłonecznionym terenie. Ziemia jest kwaśna - nawieziona zawiera glinę, pod spodem piach.

Brzoza
Autor: GettyImages Brzoza - znakomite drzewo do ogrodu naturalistycznego
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Drzewa już Pani posiada, więc nie będę dodawał do listy. Z krzewów na działce (choć niekoniecznie pod koroną drzew) poradzi sobie m.in. rokitnik zwyczajny, bez czarny i jałowiec pospolity. Warto też posadzić żarnowce i janowce - za kilka lat poprawi się nieco jakość gleby w miejscach, gdzie będą rosły (wiążą azot z powietrza). Blisko brzóz i sosen można posadzić wrzosy i wrzośce oraz modrzewnice. Bezpośrednio pod koroną powinny rosnąć: barwinek pospolity (będzie rozwijał się wolniej), runianka japońska i pragnia syberyjska.

Swoją drogą nie zaszkodziłoby poprawić jakość podłoża przez dodanie nawozu wapniowego (jesienią) i kompostu (wiosną). Jeśli posadzi się cenne rośliny (np. reprezentatywny krzew) warto im dodatkowo zaaplikować szczepionkę mikoryzową.

>>Przeczytaj też: Ogród na zalesionej działce. Jak stworzyć ogród w lesie

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.