Drzewka owocowe w gliniastej ziemi [Porada eksperta]

2017-04-24 14:31

Witam. Mam cały ogród gliniasty, to nie jest gleba gliniasta, to bardziej glina, co kawałek wykopuję grudy szarej gęstej gliny. 3 lata temu posadziłam kilka drzewek owocowych, wykopałam trochę większe dołki i wsypałam do niech lepszą ziemię, ale dołki zrobiłam chyba za małe (niecały metr średnicy). Drzewka "stoją w miejscu", w ogóle się nie powiększają, na wiosnę wyrastają liście, ale nie pojawiają się nowe gałązki. Czy jest szansa, że teraz "męczą" się z korzeniami i za jakiś czas zaczną rosnąć? Czy trzeba je jednak posadzić od nowa? Gleba jest chyba żyzna, pełno w niej dżdżownic - a te raczej lubią dobrą ziemię.

Kiedy obcinać czereśnie jesienią?
Autor: GettyImages Aby czereśnia tak obficie owocowała, konieczne jest obcinanie gałęzi jesienią
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Jeśli z gleby po zmoczeniu da się formować wałki, to rzeczywiście jest to glina lub podłoże gliniasto-piaszczyste. Jeśli natomiast ma konsystencję masła, to podłoże ilaste. Niestety, podłoża gliniaste nie są zbyt dobre pod uprawę większości roślin, w tym drzew owocowych. Niby są żyzne i zasobne w składniki pokarmowe, ale mają małą przepuszczalność. Drzewa mogą być łatwo porażane przez choroby grzybowe. Ponadto trzeba ją często przekopywać - bo łatwo się zaskorupia. Czy jest szansa, że teraz "męczą" się z korzeniami i za jakiś czas zaczną rosnąć? - jest szansa, że później będą mniej "cierpiały", ale to nigdy nie jest wzrost optymalny. Jeśli przesadzenie nie jest problemu, zrobiłbym to jesienią (ryzyko gorszej akomodacji i spowolnienia roślin niestety trzeba dbać pod uwagę). To co trzeba zrobić w ogrodzie - przynajmniej części - to nasypanie dużych ilości piachu (+kompostu i obornika - jeśli posiadamy lub możemy tanio kupić). Następnie podłoża trzeba dokładnie przemieszać - np. glebogryzarką. Sposoby na rozluźnienie podłoża są różne, ale prawdopodobnie to jest najtańsze. Opcją na ogród ozdoby jest natomiast sadzenie gatunków, które tolerują takie warunki.

>>Przeczytaj też: Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają