Dlaczego storczyk zgubił liście? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:52

Po przekwitnięciu storczyk zgubił liście. Korzenie są nadal zielone. Podłoże specjalne dla storczyków. Przez dwa lata nie było z nim żadnych problemów. Dlaczego zgubił liście?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Szkoda, że nie napisała Pani jaki to storczyk, bo wtedy łatwiej by mi było coś wyrokować. Jeżeli to Phalaenopsis, to niewykluczone, że został zalany i zagnił główny pęd i dlatego liście opadły. Możliwe też, że będąc mokrym (skoro korzenie są zielone, to jest mokry) został zawiany zimnym powietrzem, które spowodowało zagnicie głównego pędu wzrostowego i opadnięcie liści. W takim przypadku rokowania nie są pomyślne. Proszę wyjąć roślinę z doniczki, oczyścić i sprawdzić, czy zostało coś zielonego (ale nie korzenie) z resztek pędu. Jest możliwe, że wyrośnie gdzieś z tego "zielonego" nowy pęd wzrostowy, ale to proces długotrwały i niepewny. Podobnie sprawa by wyglądała w przypadku hybrydy typu Denddrobium phalaenopsis. Natomiast w przypadku Dendrobium typu nobile opadanie liści z dojrzałych pseudobulw jest zupełnie normalne. Stara, bezlistna pseudobulwa będzie teraz służyć za pokarm dla nowego przyrostu.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.