Dlaczego passiflora nie kwitnie [Porada eksperta]

2020-04-06 8:49
Passiflora
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia

Moje pytanie dotyczy rośliny Passiflora caerulea. Mam dwuletnią passiflorę, która drugi rok latem przebywa w ogrodzie, ale nie kwitnie, a dodatkowo od dołu opadają żółte liście. co może być tego przyczyną? Podlewam i zasilam roślinę. Passiflora jest górą  bardzo rozrośnięta, tylko bez kwiatów. Bardzo proszę o poradę, może coś robię nie tak. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyną tego, że passiflora nie kwitnie i opadają jej żółknące liście może być przenawożenie azotem (bujne zielone liście i brak kwiatów) oraz okresowe zalewanie korzeni, np. podczas długotrwałych obfitych deszczy (żółknące dolne liście) lub na przykład niedobór potasu. Jeśli passiflora rośnie w doniczce, tego typu problemy potęgują się, bo odpływ wody może być utrudniony, a nadmiar związków chemicznych kumuluje się w stosunkowo niewielkiej ilości podłoża zamkniętego pomiędzy ściankami pojemnika.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE