Dlaczego liście paprotki schną? [Porada eksperta]

2020-03-03 9:38

Witam, jesienią kupiłam w sklepie ogrodniczym piękną paproć. Dzisiaj zostało z niej 1/3, liście schną jak szalone, na każdej gałązce od dołu schną, a także końcówki listków oraz całych gałązek. Podlewam paprotkę, kiedy ma sucho (co 2-3 dni), opryskuję ją, a tu nie ma poprawy. Proszę podpowiedzieć mi, co robię nie tak, że paprotka marnieje w oczach.

Paproć doniczkowa
Autor: GettyImages Liście paproci uprawianych w doniczkach w domu często cierpią od zbyt suchego powietrza
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Paproć po przyniesieniu do domu powinna znaleźć się w miejscu półcienistym, z dala od bezpośrednich promieni słonecznych. Zimą paproć najlepiej czuje się w temperaturze około 12 st. C. W tym okresie podlewanie trzeba ograniczyć, ale nie wolno przesuszać bryły korzeniowej. Od marca do końca sierpnia trzeba podlewać obficie, a następnie stopniowo (do października) ograniczać ilość wody. Ważne: nie można dopuścić, by korzenie były zalane wodą, bo roślina się udusi.
Być może przyczyna zasychania liści był szok, wywołany nagłą zmianą warunków. Teraz warto paproć przesadzić do nieco większej doniczki (średnica u góry o około 4 cm). Marniejące liście warto przyciąć – roślina wypuści nowe

Inne porady tego eksperta