Dlaczego narcyzy więdną? [Porada eksperta]

2018-03-26 11:27

Kupiłam ostatnio w kwiaciarni narcyza w doniczce. Przez pierwsze dni ładnie kwitł, a teraz więdnie, nie wiem czemu? Może ma za małą doniczkę albo nie powinien być w domu tylko w ogródku? Może mam kupić jakieś odżywki? Jak często go podlewać?

Dlaczego narcyzy więdną?
Autor: Archiwum serwisu
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Rośliny cebulowe - w tym narcyzy - kupowane w doniczkach i uprawiane w domu zakwitają i przekwitają bardzo szybko, niekiedy trwa to zaledwie kilka dni. Wszystko uzależnione jest od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym stoi roślina. Im cieplej, tym proces ten zachodzi szybciej. W okresie kwitnienia roślin cebulowych w naturalnych warunkach, w ogrodzie, temperatura waha się najczęściej w okolicach kilku-kilkunastu stopni Celsjusza, w związku z tym trwa to wszystko nieco dłużej. Po przekwitnięciu roślina rozpoczyna intensywny wzrost liści, co w doniczce może sprawiać wrażenie ich "więdnięcia". Można wówczas usunąć przekwitnięte kwiaty i pozwolić roślinie na wzrost liści jeszcze przez jakiś czas, do momentu, aż same nie zaczną obumierać (w mieszkaniu będzie to trwało około kilkunastu dni). Wtedy można stopniowo ograniczać podlewanie, aż do całkowitego zasuszenia cebul, które można przechować do następnego sezonu lub jesienią wsadzić do gruntu do ogrodu, aby kolejnej wiosny cieszyć się narcyzami już we własnym ogrodzie. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.